W dniu 13 maja Pracownicy KEZO Centrum Badawczego PAN wzięli udział w pikniku naukowo-środowiskowym, który był początkiem Green Week/Zielony Tydzień w ramach cyklu organizowanego przez Komisję Europejską.

W tym roku, dzięki staraniom Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Zielony Tydzień odbywa się w Warszawie. Mazowsze było współorganizatorem wydarzeń zorganizowanych w ogrodach i Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Na zaproszenie Pana Marszałka, KEZO Centrum Badawcze PAN wzięło udział w evencie a działalność Centrum została zaprezentowana przez dr Weronikę Radziszewską oraz  mgr inż. Macieja Widzińskiego. Oprócz KEZO swoje stoiska prezentowali: Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, SGGW Wydział Ochrony Środowiska, Politechnika Warszawska oraz Innovenergy Sp. z o.o.,i Kampinoski Park Narodowy.

Green Week/ Zielony Tydzień to największe w Europie przedsięwzięcie poświęcone ochronie środowiska. Jest okazją do wymiany pomysłów i sprawdzonych praktyk między przedstawicielami administracji państwowej, przemysłu, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i mediów, a także jest to doskonała okazja do podnoszenia świadomości społeczeństwa na tematy związane z ochroną środowiska. Zielony Tydzień UE 2019 rozpoczęto od konferencji „Od przepisu prawnego do czystego środowiska wokół mnie” połączonej z debatami. Konferencja otworzyła cykl wydarzeń, które przez jeden majowy tydzień zmienią Unię Europejską w platformę ekologiczną, centrum wiedzy, laboratorium pomysłów, scenę wystaw, warsztatów i pokazów itd. Wszystko to wokół i dla naszego środowiska.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Karmenu Vella – Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Henryk Kowalczyk – Minister środowiska RP, Janina Ewa Orzełowska – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Rafał Trzaskowski – Prezydent m. st. Warszawy. Dr Weronika Radziszewska przedstawiła prezentację dot. historii powstania, dorobku i działalności KEZO. Marszałek Województwa Mazowieckiego Mieczysław Struk zaznaczył, iż tak wspaniałe centrum mogło powstać m.in dzięki funduszom z Unii Europejskiej.